Vid Önsjön utanför Lugnvik går gräsklipparna varma. Man förbereder för de badgäster som äntligen kan tänkas dyka upp nu när solen skiner. Dom som jobbar här kommer från Syrien, Kongo och Eritrea
– De är mycket kreativa, säger Andreas Karlsson. Efter handledning är de självgående, säger Andreas Karlsson.
Andreas Karlsson är delägare i Önsjön och driver det nu som ett integrationsprojekt. Det kalla vädret gjorde att det blev mindre jobb på badet, men Andreas Karlsson driver också ett lant- och skogsbruk.
– Det finns inte så många svenskar med erfarenhet av lantbruk och djur, säger Andreas Karlsson. De som arbetar här är vana och rör sig naturligt bland djuren.
En av dom som fått instegsjobb där arbetsförmedlingen står för 80 procent av lönen är 33-åriga Petit från Kongo. Han har varit i Sverige i snart två år. Petit jobbade på en grisfarm i hemlandet, men fick fly undan kriget. Kvar blev fru och barn.
– Först gick jag på Sfi , sen fick jag praktik hos Andreas och nu jobbar jag hos Andreas, säger Petit.
Daniel Enevärn håller i programmet på Östersunds kommun. Sedan i Januari så har cirka 25 nyanlända fått jobb eller praktik.
Är företag intresserade?
– Ja, det är många som hör av sig varje vecka, säger Daniel Enevärn. De vill veta hur de går till.
Önsjön är en bra plats för nyanlända menar Andreas Karlsson.
– Nu har vi haft en dålig sommar,men ett ställe som Önsjön gör det lätt att möta människor.