-Vi kommer ändra lagen så att det blir möjligt för kommunerna att ge den typen av hushållstjänster till de äldre mot viss betalning, säger han.
De hushållsnära tjänsterna ska omfatta allt från städning till gräsklippning. Alla äldre kommer att omfattas av satsningen. Kommunerna kommer själva att få bestämma om avgiften för tjänsterna ska vara inkomstrelaterad.
Satsning även på unga
De borgerliga har redan tidigare föreslagit att äldre ska få skatteavdrag för att kunna köpa hushållsnära tjänster, och regeringens förslag är en reaktion på det.
Förslaget kommer i årets vårbudget.
-Vi räknar med att även kommunerna kommer att satsa pengar. Det här är en liten del i en stor satsning på de äldre, säger Göran Persson till Rapport.
Persson hoppas att satsningen ska kunna öka tryggheten för de äldre.
-De vanligaste olyckorna i hemmet sker när friska äldre utför arbetsuppgifter som någon annan kunnat hjälpa till med, säger han.
Samtidigt utlovas satsningar även på de yngre. Vad dessa kommer att bestå i vill Persson dock ännu inte utveckla.
Regeringen har fått hård kritik för att man inte lyckats få ner arbetslösheten bland de unga. Den har i stället gått upp med 30 procent sedan 2002.
Reporter: K-G Bergström