Foto: Skärmdump edarling.se

Dejtingföretag anmäls för dålig matching

Uppdaterad
Publicerad

En kvinna i Stockholm har anmält dejtingnätsidan Edarling till Konsumentombudsmannen för att bara leverera illa passande partnerförslag.

Anledningen? För dålig matchning.

Dejtingföretaget Edarling skickar dagligen tre partnerförslag till betalande medlemmar. Förslagen baseras på ett omfattande personlighetstest där kunder får besvara 283 frågor som bland annat berör tro, beteende och karaktärsdrag.

I en anmälan till Konsumentverket skriver kvinnan att förslagen ”oftast är UTAN bild och deras 'profil' oftast stämmer inte alls med de egna sökkriterierna, varken i utseendet, längden, utbildningen eller något annat.”

Vidare kritiserar hon företaget för att inte själv få möjlighet att söka bland medlemmarna. Anledningen uppges vara: ”för att man inte ska bli överväldigad av ett stort antal förslag, som gör att man kanske inte tar sig sin tid för att gå igenom de olika partnerförslagen.”

Kvinnan skriver i anmälan att hon känner sig lurad på pengarna.

”Jag är lite förvånad över klagomålet då vi anser att det på vår hemsida tydligt framgår hur tjänsten fungerar samt att kunden inte begärt pengarna tillbaka vilket vanligtvis brukar vara det första steget vid missnöje, skriver Erik Wall, pressansvarig för Edarling i Sverige, till SVT Nyheter.

Edarling, med huvudkontor i Tyskland, uppges ha nära 13 miljoner medlemmar och finns i ett flertal länder i Europa.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.