Dödsfall i Vaxholm kan vara olycka

Uppdaterad
Publicerad

Det är ännu oklart om en kvinna i 80-årsåldern som hittades död utanför sitt hem i Vaxholm norr om Stockholm på fredagseftermiddagen utsatts för ett brott. Ingen misstänkt hade gripits på lördagen.

Det var kvinnans man som hittade henne livlös utanför deras hus och slog larm. Polisen har inlett en förundersökning om mord eftersom kvinnan hade sådana skador att det inte går att utesluta att hon utsatts för brott.

-Det kan precis lika gärna vara ett olycksfall. Teknikerna har gjort en undersökning och kvinnans man kunde höras direkt på plats när poliserna kom, säger Anders Tellin, stationsbefäl vid Roslagslagspolisen.

Kroppen obduceras i början på veckan för att dödsorsaken ska kunna fastställas.

-Vi jobbar på bred front men det är inget som brådskar i nuläget. Vi får se vad obduktionen visar, säger Tellin.

TT

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.