DXM, Dextrometorfan, har tidigare ingått i läkemedel mot hosta, men säljs sedan 2000 inte längre i Sverige. Ämnet kan ge svåra psykiska biverkningar som hallucinationer.
Kan köpas på nätet
Men trots att DXM är avregistrerat som godkänt läkemedel i Sverige har man kunnat köpa det på Internet. I Sverige har flera svåra förgiftningsfall inträffat, i några fall har ungdomar avlidit efter att ha missbrukat DXM.
16 juni 2008 mottog äldre- och folkhälsominister Maria Larsson namnunderskrifter och ett upprop som krävde att DXM omedelbart skulle förbjudas. Initiativtagare till uppropet var ungdomar från Åkersberga där en ung person avlidit av att ha tagit DXM.
Förbjuda hantering
Regeringen har även tillsatt en utredning som ska ser över möjligheten att förbjuda hantering med preparat som kan förväntas bli narkotikaklassade, innan narkotikaklassningen trätt i kraft.