Varje dag dör cirka tre personer i fallolyckor – 1 400 personer varje år. Merparten av dem som drabbas är äldre. Svåra frakturer är också vanliga och kostnaderna för fallolyckor beräknas till cirka 14 miljarder kronor per år för samhället.
-Vi vet att den här typen av olyckor går att förebygga. Det finns metoder för att göra det, vi har haft stödpengar till sådan verksamhet och många kommuner har jobbat med det under de senaste åren. Men det behövs mer, säger folkhälsominister Maria Larsson (KD).
Nu får Myndigheten för samhällsskydd och beredskap (MSB) tillsammans med andra myndigheter i uppdrag att ta fram en nationell handlingsplan för att främja säkerheten för äldre personer. Och det handlar mycket om förebyggande arbete.
-Om en distriktssköterska gör ett hembesök hos en äldre och inventerar säkerheten i hemmet, till exempel skaffar undan mattor som kan vara lätta att snubbla på, så kan man förebygga en stor del av de här fallolyckorna, säger Maria Larsson (KD).
Kalle Jansson