Fel i kakrecept förgiftade fyra

Uppdaterad
Publicerad

En kraftig överdosering av muskotnötter i ett recept i tidningen Matmagasinet har givit fyra personer förgiftningssymptom. Ca 10.000 lösnummer av tidningen återkallas nu med omedelbar verkan från butiker.

I stället för avsedda två kryddmått muskotnötter står det nämligen 20 nötter i receptet.

-Vi trodde inte det gick att äta en sådan kaka för att det blir så frukt- ansvärt beskt, men nu visar det sig att ett sällskap ändå gjort det, säger Ulla Cocke, Matmagasinets chef- redaktör till TT.

Yrsel och huvudvärk

På sidan åtta i tidningen beskrivs tillagningen av ”Världens godaste äppelkaka”. Men den är inte alls särskilt god mot kroppen.

Och i överdrivna mängder kan muskotnötter ge förgiftningssymptom.

Ulla Cocke uppger att de fyra personerna i sällskapet drabbats av yrsel och huvudvärk, men att de mår bättre nu.

Förtvivlade

Faktafelet stod klart för redaktionen redan i måndags. Då skickades ett varningsbrev ut till de cirka 50.000 prenumeranterna. Varningar på lösblad sattes också in i alla lösnummer.

Men eftersom lösblad kan falla ur, och sedan personer faktiskt drabbats, dras nu alltså hela lösnummerupplagan in.

-Vi är förtvivlade över det här och hoppas att det inte ska hända något mer, säger Ulla Cocke.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.