Fler söker bidrag för barns glasögon

Uppdaterad
Publicerad

Allt fler föräldrar måste söka bidrag för att kunna ha råd med glasögon till sina barn. Det visar en ny undersökning från hjälporganisationen Majblomman som Lilla Aktuellt tagit del av.

I undersökningen svarar fyra av tio föräldrar att de inte har råd med glasögon till sitt barn, trots att barnet behöver det.

Det går att få bidrag till glasögon från landstinget men hur mycket beror på var man bor. En del landsting ger bidrag till hela kostnaden medan t.ex. Stockholm inte bidrar alls.

-Vi såg att ansökningarna om glasögonbidrag ökat särskilt i år, säger Lena Holm, generalsekreterare för Majblomman.

Hon betonar vikten av att barns synfel tidigt korrigeras.

-Om små barns brytningsfel inte åtgärdas utvecklas inte ögonen och de får synfel som inte kan rättas till i framtiden, säger Lena Holm.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.