Helena Rosenlöf, landskapsingenjör och trädgårdsarkitekt, tipsarom tuffa växter som tål frost och kyla och klarar sig utomhus långt in påvintern.
–Citrontimjan är en flerårig växt som är jättefin i en höstkruka,till exempel kombinerat med en vitbrokig murgröna, säger Helena Rosenlöf iGomorron Sverige.
Alunrot är ett annat säkert kort, tipsar Helena Rosenlöf. Alunrot är en perenn som tål frostknäpparoch finns i massor av olika bladfärger.
Helena Rosenlöf tycker att ”less is more” och förespråkar enminimalistisk stil på balkongen eller altanen. Satsa på en att bara ha en sortsväxt i varje kruka och arrangera krukorna som en grupp.
–Jag tycker att det kan bli lite rörigt ibland när man blandar femolika blommor i en och samma kruka. Det kan vara bättre att satsa på att göraen komposition med flera krukor, säger hon.