Jakten på mördare – tre streamingtips om poliser och brott

Uppdaterad
Publicerad

Dokumetären ”The Staircase” hyllades när den kom 2004 och blev på många sätt starten på den ”true crime-våg” vi ser idag. Nu är det dags för ett fiktivt drama med samma namn, där vi får komma djupare och närmare personerna i det uppmärksammade rättsfallet.

– Det är uppenbart att man har haft pengar, det är snyggt foto, bra skådespelare och det är ju väldigt spännande, säger tv-kritikern Linus Fremin i Morgonstudion.

En bra polisdeckare är svårslaget och Linus Fremin rekommenderar också två andra kriminalserier att streama just nu. Den ena fransk och den andra en klassisk brittisk deckare med några år på nacken.

– Det här är i mitt tycke en av de bästa serier som har gjorts, säger tv-kritikern Linus Fremin.

Se alla tips och var serierna finns att streama i videon ovan.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.