Av 186 patienter som fått diagnosen kärlkramp eller hjärtinfarkt uppgav 71, främst kvinnor, den typen av outforskade symptom i undersökningen.
Då vården främst letar efter typiska symptom som bröstsmärtor riskerar kvinnor att få sin diagnos för sent.
Studien är ett forskningssamarbete mellan Sverige och Uruguay och pre- senteras i den amerikanska tandläkar- tidskriften JADA, skriver SvD.
Flera av patienterna i studien hade uppsökt tandläkare för sina smärtor och kom till sjukhus först då de drabbats av hjärtinfarkt.
Studien visar att smärta i båda käkarna och smärta som förvärras vid ansträngning är typiska tecken på att värken kan vara hjärtinfarkt istället för karies.
-Man brukar säga att munnen är kroppens spegel, det uttrycket säger också att mycket av det vi råkar ut för kan manifestera sig någon annanstans än där man har ont, säger Annika Isberg, käkledsforskare och professor i odontologisk radiologi, till SvD.