Gå direkt till textinnehållet
Foto: Scanpix

Karljohan står på kö i skogarna

Publicerad

Hösten närmar sig så smått men redan nu har svampsäsongen börjat. Framförallt karljohanssvampen är läcker just nu tack vare den fina sommaren.

Vi behöver inte gå långt in i skogen i Stockholm för att hitta stensopp, eller karljohan, som är mycket fast och köttig efter den varma sommaren.

– Karljohan älskar värme och sen om de kommer lite regn på det så svarar de bra, säger Bo Nylén, mykolog och författare till många svampböcker.

– Den har en överlägsen arom och mycket fin konsistens om man hanterar den rätt.

Andra svampar som hamnar i korgen är kungschampinjon, mandelkremla, kantareller och den stolta fjällskivlingen men än krävs lite lite hjälp från vädrets makter för att vi ska få ett riktigt bra svampår.

– Det är lite för tidigt att sia om, vi måste se slutet av augusti och början på september först men kommer det skurar då som det brukar göra så är det ingen fara, då blir det gott om svamp i år också, säger Bo Nylén.

– Titta här flera karljohan, de står verkligen på rad här, en riktig boom av fina stensoppar just nu, fortsätter Bo Nylén.

Namnet kommer som bekant från den gamle kungen Karl XIV Johan som sägs ha velat råda bot på matbristen i landet med stensoppen. I dag används karljohansvamp bland annat som förätt eller som delikatess till pastasåser, soppor och stuvningar.

– Om jag får välja ska den skäras i lagom stora bitar. Stekas i fin olja med skivad vitlök, lite salt och cayennepeppar. Inte för mycket salt och användas till förrätt, säger Bo Nylén och provsmakar.

Hur smakar det ?

– Alltså, jag kan inte tänka mig nåt bättre!

Fakta: Karljohansvamp

Stensopp eller karljohan (karljohanssvamp) (Boletus edulis) är en ätlig svamp som förekommer i både löv- och barrskog. Den förekommer talrikt särskilt efter varma somrar och är en god matsvamp, som med fördel kan torkas på grund sin starka smak och arom. Formellt är det en sopp. Den har ett vitt ådernät på foten. Stensopp kan lätt förväxlas med gallsopp, vilken är starkt bitter och kan förstöra en hel anrättning. Gallsoppen har ett kraftigare och mörkare ådernät. Stensopp är Upplands landskapssvamp.

Stensopp fick namnet Karljohansvamp efter kung Karl XIV Johan Då den nye franske kungen kom till Sverige så lär han vid en genomgång fått veta att det rådde brist på mat i landet. Då han nyligen rest genom landet hade han sett den rikliga mängden av stensopp, varvid han på franska utbrast att folket kunde äta stensopp. Därefter anammades benämningen Karljohansvamp på svampen.

Källa: Wikipedia

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.