-Sättet hon resonerar på är upprörande, säger Marie Eriksson, kurator vid Skånes Universitetssjukhus i Malmö.
Inga av de kuratorer SVT varit i kontakt med tror att aborterna skulle minska om kvinnor uppmuntrades till adoption i stället.
Vill ha inhemsk adoption
-Jag har aldrig mött en kvinna som väljer mellan att göra abort eller gå igenom hela graviditeten för att efter förlossningen adoptera bort barnet. Det är inte så frågeställningen ser ut för de kvinnor jag möter, säger Agneta Argelid, kurator på kvinnokliniken vid Karolinska Universitetssjukhuset i Solna.
Gunilla Gomér vill få ner antalet aborter i landet och föreslår att kvinnor ska fullfölja oönskade graviditeter och lämna bort de nyfödda barnen till ett svenskt adoptionscentrum.
-Inhemsk adoption finns inte ens, men däremot finns det väldigt många svenska par som importerar barn från utlandet. Varför kan vi inte inrätta någon form av adoptionscentrum i Sverige? Att kvinnor föder barn och sedan adopterar bort det finns inte ens på kartan i Sverige i dag, säger Gunilla Gomér till Västnytt.
”Kvinnor äger sina kroppar”
-Enda gången en kvinna överväger adoption är när en oönskad graviditet har gått så långt att abort inte längre är en möjlighet, säger Marie Eriksson.
-Som kurator skull jag aldrig drömma om att föreslå en adoption i stället för abort. Kvinnor äger sina egna kroppar och ska ta sina beslut utifrån det, fortsätter hon.
Kollegan Caroline Brandi, vid Karolinska Universitetssjukhuset i Huddinge, håller med:
-Det har hänt att jag har frågat kvinnor om de har funderat på att adoptera bort barnet för att de ska få möjlighet att reflektera kring olika utvägar, men under de tio år jag har arbetat så har ingen velat det, säger hon.
Adoptionens pris
I Sverige genomfördes 35.524 aborter under år 2009, enligt statistik från Socialstyrelsen. Kuratorerna på kvinnoklinikerna möter många olika anledningar till att kvinnor väljer att avsluta en graviditet.
-Det finns lika många skäl som det finns kvinnor. En del är för unga för att bli mammor, en del tycker att de är för gamla. Andra har ekonomiska problem, en dålig relation med sin partner, eller andra svårigheter, säger Caroline Brandi.
-Att genomgå en graviditet för att sedan adoptera bort sitt barn efter födseln kan få många svåra konsekvenser både för mamman och barnet som Gunilla Gomér kanske inte har tänkt på med sitt utspel. Det beslutet ska både mamman och det oönskade barnet leva med under sina liv... säger Marie Eriksson.
Inger Haupt
inger.haupt@svt.se