Klart med nytt avtal – rörmokarnas strejk avblåst

Uppdaterad
Publicerad

Fackförbundet Byggnads och motparten Installatörsföretagen har enats om ett nytt avtal för Teknikinstallationsavtalet VVS & Kyl. Därmed dras dagens strejkvarsel tillbaka.

I dag hotade 1 500 rörmokare med att gå ut i strejk om deras krav inte gick igenom. Men vid 09.30-tiden – kort innan strejken skulle inledas – gav Byggnads beskedet att parterna kunnat enats.

Enligt ett pressmeddelande från Byggnads innehåller det nya innehåller bland annat en löneökning enligt märket på 7,4 procent och starkare regelverk vid anlitande av underentreprenörer.

– Det känns väldigt bra att den svenska modellen fortsätter att leverera och att vi lyckades enas om ett bra avtal utan att behöva ta till strejkvapnet. Nu har vi hittat en väg framåt som ska göra det lättare att stänga ute fuskande företag. Det här är en framtidsbransch och det är de seriösa bolagen som erbjuder bra villkor som ska få jobben, säger Johan Lindholm, Byggnads förbundsordförande, i ett pressmeddelande.

”Hittade till sist en lösning”

Henrik Junzell är förhandlingschef på Installatörsföretagen:

– Vi har tecknat ett nytt Teknikinstallationsavtal VVS & Kyl med fackförbundet Byggnads. Vi hittade till sist en lösning som fortfarande möjliggör för våra medlemmar att smidigt kunna bemanna byggprojekt. Vi värnar om att kollektivavtalet ska vara fortsatt attraktivt och enkelt att arbeta efter, det ska attrahera fler företag att ansluta sig till branschens kollektivavtal, säger han.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.