Årets jaktsäsong är i full gång och när den är slut är målet att drygt 100 000 älgar ska ha skjutits. Jakten sker på flera håll i landet och lockar både kvinnor, män, unga och gamla.
Fler kvinnor som jagar
Med åren märks framför allt ett ökat intresse hos kvinnor. Sedan 2008 har antalet kvinnor som löst ett jaktkort ökat med 27 procent, enligt statistik som SVT tagit fram med hjälp av Naturvårdsverket.
Enligt Jägareförbundet ökat det kvinnliga intresset för jakt varje år. Av de som tar jägarexamen är exempelvis var femte en kvinna i dag. Totalt finns det cirka 20 000 kvinnliga jägare i Sverige.
Fortsatt mansdominerat
Samtidigt som fler kvinnor har börjat jaga visar statistiken att antalet män som väljer att jaga minskat med 6,6 procent sedan 2008. Men fortfarande är 93 procent av alla som har ett jaktkort en man.
Så även om fler kvinnor jagar i dag än för tio år sedan så är det fortfarande inte många totalt som gör det.
Av de kvinnor som jagar är medelålder 46 år och bland män som jagar är medelåldern 53,5 år, visar statistiken från Naturvårdsverket.