Svenskens fru skadades men inte livs- hotande och vårdas på ett sjukhus i Marrakesh. Marockos kung Mohammed säger att han betalar sjukhusräkningar och hemtransporter av de döda.
De döda var utöver svensken sju frans- män och fyra marockaner. 23 fransmän och två holländare var bland de skada- de. Olycksbussen ägs av den franska researrangören Fram.
4.000 dör varje år
Olycksbussen ägs av den franska researrangören Fram och ett franskt läkarteam flögs ner till sjukhuset i Marrakesh efter olyckan.
Marockos kung Mohammed utryckte kondoleanser till offrens anhöriga och erbjöd sig att betala de skadades sjukhuskostnader och bekosta hemtransport av de döda.
Ungefär 4.000 personer dör varje år på de marockanska vägarna, skrev den franska tidningen Le Monde i sin nätupplaga på söndagskvällen.
Förra söndagen dödades sex franska medborgare i en bilolycka i Marocko. 20 svenskar skadades när en turistbuss körde av vägen och välte i Marocko i februari i år.
Bussolyckor med svenskar inblandade
Svåra bussolyckor utomlands med svenskar inblandade:
* 1988: Den svåraste bussolyckan utomlands för svensk del hittills inträffar i Norge och kräver 16 svenskars liv, varav tolv barn. Bussen kör in i bergväggen i en tunnel i Måbödalen.
* 1992: Tre svenskar, varav två barn, omkommer i södra Turkiet när deras buss krockar med en lastbil på väg från flygplatsen i Antalya.
* 1999: Två svenskar dör i en olycka med en turistbuss i tyska Brühlborn.
* 2001-2002: Två allvarliga olyckor i Danmark. I februari 2001 kör en buss med 52 restauranganställda från Sverige in i en bro i Köpenhamn. Två personer omkommer och 26 skadas. Ett år senare brakar en svensk tvåvåningsbuss in i taket till en nedlagd passkontroll i danska Gedser. Fyra av de 56 passagerarna dör, 13 skadas allvarligt.
* augusti 2005: En chaufför omkommer och flera personer skadas när en turistbuss med norrmän och svenskar krockar med en lastbil mellan Berlin och Rostock.
* oktober 2005: Tre personer, två svenskar och en norska, dör i en bussolycka på Teneriffa. 28 personer skadas.
* februari 2006: Tjugo svenskar skadas när en turistbuss kör av vägen och välter i Marocko.
TT