Gå direkt till textinnehållet
En person från marinen visar en karta på Musköbasen utanför Stockholm.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
SVT fick följa med in på topphemliga militärbasen på Muskö utanför Stockholm. Där finns marinens ledningscentral, där marinen kan följa samtliga fartygsrörelser i Östersjön. Foto: SVT

Marinen ställer om inför ny roll i Nato: Ska kontrollera Östersjön

Uppdaterad
Publicerad

Marinen är organiserad utifrån uppgifter som inte längre finns – och behöver förändras för att möta nya uppdrag inom Nato och hotet från Ryssland.

Det säger marinchefen Johan Norlén som tillsatt en utredning för att skissa på framtidens marin.

– Nu ska vi kontrollera Östersjöområdet och det innebär en helt annan ambitionsnivå, säger Johan Norlén.

SVT träffar marinchefen Johan Norlén nere i urberget på Musköbasen.

För 25 år sedan var basen nedläggningshotad men i dag leds marinens arbete ifrån nya lokaler som byggts upp inuti den tidigare kallakrigsbasen utanför Stockholm.

– I dag är det en modern ledningscentral för både de marina stridskrafterna och även en viktig del i den totala förmågan att leda Försvarsmaktens samlade resurser, säger marinchefen Johan Norlén.

Förändrade uppgifter

Nyligen tog han beslut om att en arbetsgrupp som fått namnet ”Ny marin” ska utreda och komma med förslag på hur marinen ska förändras. Han ser problem med hur de är organiserade i dag och menar att marinens struktur är byggd utifrån en tid och med uppgifter som inte längre finns.

– Det är viktigt att vi sätter igång den här rörelsen och tittar in på oss själva och ser om vi kan göra någonting, skruva på något, som gör oss både lite vassare och lite bättre inför framtiden.

Bakgrunden till förändringsarbetet handlar enligt Johan Norlén om att marinens uppgifter till sjöss förändrades i grunden i och med Nato-medlemskapet.

Tidigare var huvuduppgiften att försvara den svenska territorialgränsen, ofta uttrycktes det som att målet var att ”möta, hejda och slå” en eventuell fiende. Nu är målet i stället att kontrollera Östersjön och hindra Ryssland från att störa handelssjöfarten och viktiga transporter av mat, varor och trupper till och från Nato-länderna.

– De här nya uppgifterna ställer helt nya krav på marinen, säger Johan Norlén.

Annan ambitionsnivå

Utredningen leds av Försvarsmaktens tidigare insatschef Jan Thörnqvist och han ska lämna ett underlag till marinchefen innan årets slut. Johan Norlén vill inte gå in på vad inom marinen som kan behöva ändras på innan utredningen kommit med sitt resultat, men nämner utbildningsfrågor, ökad tillväxt och ökad uthållighet till sjöss.

– Nu ska vi kontrollera Östersjöområdet och det är en helt annan ambitionsnivå än tidigare. Det innebär att vi har fått en uppgift som vi har att hantera och det är en del av det som den här arbetsgruppen kommer att titta på, säger Johan Norlén.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.