Medaljörer kan räkna med miljoner

Uppdaterad
Publicerad

En svensk guldmedalj i OS är värd ett par miljoner kronor om sponsorkontraktet förvaltas väl. Charlotte Kalla har redan blivit mångmiljonär på sin längdåkning. Nu väntar ännu mer sponsorpengar.

En guldmedalj i OS i Vancouver är värd omkring 150.000 direkt i plånboken i form av bonus från företagen. Men på längre sikt kan medaljen ge flera miljoner kronor, beroende på hur sponsorkontrakten ser ut.

Båda Charlotte Kalla och Marcus Hellner har också en deltidsanställning hos ett av sponsföretagen – gruvjätten LKAB.

-Vi betalar dem månadslön för att vara ambassadörer för LKAB och för att vara så duktiga som möjligt på det de håller på med, säger Lotta Fogde, kommunikationsdirektör på LKAB.

Vattenfall är Skidlandslagets huvudsponsor och satsar varje år cirka 10 miljoner kronor. Total finns det ett 20-tal företag som direkt stödjer skidsporten med pengar.

Charlotte Kalla har redan blivit miljonär på sin skidåkning – 2007/2008 åkt hon in 1.3 miljoner i bara prispengar – för det köpte hon bland annat en lägenhet i Östersund.

Nu har också Marcus Hellner och Anna Haag fått sitt genombrott. Båda är heta för sponsorföretagen ? unga med en lovande karriärer – och precis som för Carlotte Kalla kommer nu sponsormiljonerna att trilla in.

Anders Öhlund

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.