Ministrarna som avgått tidigare

Publicerad

Sten Tolgfors är bara en i raden av allianspolitiker som avgått från ministerposter de senaste åren. Här listar vi några andra:

Mikael Odenberg, (M), försvarsminister
Inför budgetpropositionen för 2008 aviserade regeringen stora besparingar inom försvaret. Mikael Odenberg som starkt ifrågasatte besparingarna, och var oenig med regeringen, kallade till presskonferens. Den 5 september 2007 meddelade han att han lämnar uppdraget som försvarsminister. Han efterträddes av nu avgående Sten Tolgfors.

Sven Otto Littorin, arbetsmarknadsminister
Den 7 juli, mitt under Almedalsveckan i Visby avgick den dåvarande arbetsmarknadsministern. Dagen före hade Aftonbladet konfronterat ministern med uppgifter om påstådda sexköp.
Littorin angav först privata skäl för sin avgång, men har senare medgett att Aftonbladets frågor påverkat hans beslut att avgå.

Maria Borelius, handelsminister
Handelsminister Maria Borelius avgick efter bara åtta dagar som statsråd. Bakgrunden är den hårda kritik hon fick utstå efter flera avslöjanden. Bland annat avslöjades att hon anlitat svart städhjälp, och att hon inte betalat tv-licens.

Cecilia Stegö Chiló (M), kulturminister
Bara en dryg vecka efter Borelius avgång avslöjades att Kulturminister Cecilia Stegö Chiló inte heller betalat sin tv-licens i Sverige – någonsin. En kulturminister som inte betalt sin tv-licens, blev för mycket och hon avgick efter bara två veckor på posten.

Ovan nämnda politiker avgick under viss dramatik. Men en strid ström ministrar ur alliansblocket har avgått av olika skäl sedan man vann valet 2006

Maria Borelius (M), Handelsminister: 6-14 oktober 2006

Cecilia Stegö-Chilò (M), Kulturminister: 6-16 oktober 2006

Mikael Odenberg (M), Försvarsminister: 6 okt 2006-5 sept 2007

Cecilia Malmström (FP) EU-minister: 22 januari 2010

Sven- Otto Littorin (M), arbetsmarknadsminister: 6 oktober-7 juli 2010

Cristina Husmark-Persson (M), socialförsäkringsminister: 5 oktober 2010

Mats Odell (KD), kommun- och finansmarknadsminister: 6 okt 2006- 5 okt 2010,

Tobias Krantz (FP) högskole- och forskningsminister: 17 juni 2009- 5 oktober 2010

Åsa Torstensson (C), infrastrukturminister 6 oktober- 5 oktober 2010

Lars Leijonborg (FP), utbildningsminsiter/högskole- och forskningsminister: 6 oktober 2006- 5 oktober 2010

Andreas Carlgren (C), miljöminister: 6 oktober 2006- 29 september 2011

Maud Olofsson (C), näringsminister: 6 oktoberr 2006- 29 sept 2011

Sten Tolgfors (M), försvarsminister: 5 sept 2007- 29 mars 2012

Fouad Youcefi
fouad.youcefi@svt.se
Kiki Bek
kiki.bek@svt.se

Lokal. Lättanvänd. Opartisk. Ladda ner appen nu!

Hämta SVT Nyheter i App StoreLadda ned SVT Nyheter på Google Play

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer