Sex patienter har fått kapslar som in- nehåller tillväxtämnen inopererade i hjärnan för att rädda nervcellerna. Kapslarna läcker ut protein som ska stimulera nervtillväxten. Förhoppning- en är att bryta sjukdomsförloppet.
Hittills finns inga biverkningar registrerade. Över 90.000 personer i Sverige har diagnosen Alzheimers sjukdom. 10.000 av dem är under 65 år.
Försökspersoner i tidigt sjukdoms
Sex patienter har valts ut efter att ha deltagit i olika minnestester och magnetkameraundersökningar. Alla är i ett tidigt stadium av sin sjukdom. Neurokirurgerna på Karolinska universitetssjukhuset i Solna siktar med hjälp av sina stereotaktiska instrument in sig på exakt rätt område i den basala framhjärnan.
Förhoppningen är att kunna bryta sjukdomsförloppet genom att tillföra ett protein som stimulerar nervtillväxten.
-Det finns i Sverige idag ungefär 10.000 under 65 som har en demenssjukdom, säger Maria Eriksdotter Jönhagen vid Karolinska universitetssjukhuset i Huddinge, som leder projektet.
Ingreppet innebär att två ledare försedda med kapslar i spetsarna förs in i hjärnan. Metoden är ett exempel på det nya aggressiva förhållningssätt forskarna tillämpar när det gäller Alzheimer. Det är komplicerat och dyrt, men kan ge försökspersonerna många besvärsfria år och i förlängningen ser forskarna andra neurologiska sjukdomar som kan angripas på liknande sätt.
-Tekniken skulle kanske kunna användas vid Parkinson och en rad neurologiska sjukdomar, säger Maria Eriksdotter Jönhagen.
Under ett år följs patienterna i studien ytterst noggrannt. Hittills finns inga biverkningar registrerade