Eftersom Svenska Spel inte får anordna lotterier med varuvinster så vinner man, trots namnet, pengar. Lotteri- inspektionen menar att namnet är miss- visande och att lotten därmed bryter mot Lotterilagen.
-Vi har gjort bedömningen det är en lott som vi kan sälja. Det finns inga varuvinster. Man vinner pengar, säger Svenska Spels vd Jesper Kärrbrink.
Lotteriinspektionens generaldirektör Hases Per Sjöblom säger till Rapport att han inte tycker att det är lämpligt att kalla det för reselotteri när man vinner pengar. Det strider mot paragraf tio i Lotterilagen, anser han.
Svenska Spels vd håller inte med.
-Det här är en lott som vi har gjort bedömningen och fortsätter att göra bedömningen är en lott som vi kan sälja, säger Jesper Kärrbrink.
Man får intryck av att man vinner en resa. Det heter dessutom reselott.
-Vi har en lott som heter tia-tärning. Jag lovar, du vinner inga tärningar på den, utan även där är det pengar.
Paragraf tio i Lotterilagen
Allmänna förutsättningar för tillstånd
10 § Tillstånd att anordna ett lotteri får lämnas endast om det kan antas att verksamheten kommer att bedrivas på ett från allmän synpunkt lämpligt sätt samt enligt meddelade föreskrifter, villkor och bestämmelser.