Prisras på spelrätter till golf

Uppdaterad
Publicerad

Spelrätter på landets golfklubbar rasar i pris. Enligt en undersökning gjord av Dagens Industri har priserna minskat med som mest 79 procent hos vissa klubbar.

Fenomenet gäller både de exklusiva klubbarna och de i mellanpris- segmentet. Av 18 undersökta klubbar har priset rasat med mer än 50 procent hos tolv.

En spelrätt på välrenommerade Kungsängen Golf Club kostade 175.000 kronor för tre år sedan. I dag är den bara värd en tredjedel. Förändrat beteende hos golfarna är förklaringen.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.