Under flera års tid sålde en provledare för jagarnas riksförbund jägarbevis till ett 30-tal personer utan att de tagit en enda lektion. Merparten av de som köpte bevis införskaffade sedan vapen. De kommer att åtalas för vapenbrott och anstiftan till grovt osant intygande. De falska jägarlicenserna kostade ungefär en tusenlapp, skriver NWT
Provledaren har avlidit
Provledaren själv kommer inte att åtalas, då han har avlidit och är begraven. Utredningen av de falska jägarintygen har pågått under ett och ett halv år, och provledaren har suttit gripen och förhörts. Han skulle ha åtalats för grovt osant intygande.
Skottlossning i Karlstad
En av de misstänkta i härvan ska också ha varit inblandad i en skottlossning på Kungsgatan i Karlstad tidigare i vår. Vapnet som han använde ska han ha köpt med sitt falska jägarbevis.
Att utredningen blivit så långdragen förklarar chefsåklagare Kurt Runhäll så här:
-Utredningen var klar redan i våras men det är för mycket att kasta sig över, det är många frågor som ska lösas. Det är liksom inte lyckat att ha 30 stycken i samma sal, säger han till Värmlands Folkblad.
Beklagar det som hänt
På Jägarnas riksförbund beklagar man det som inträffat.
-Samtidigt som vi beklagar de som utnyttjat en person i ett svagt ögonblick. Personen i fråga har ju inte mått bra när han började med det här, säger Kurt Borg som är distriktsordförande i Jägarnas riksförbund.
Erik Nielsen
erik.nielsen@svt.se