Monique Wadsted. Foto: TT

Rättsexpert: ”Kan vara brottsligt”

Uppdaterad
Publicerad

Att den högerextrema organisationen Nordisk ungdom klätt ut sig till moderater och spridit falsk valreklam kan vara brottsligt. Det menar Monique Wadsted, advokat och expert på medie- och immaterialrätt,

– Det skulle kunna utgöra varumärkesintrång eftersom de också säljer affischer med samma motiv på sin hemsida.

Enligt Monique Wadsted, advokat och expert på medie- och immaterialrätt, är agerandet troligtvis brottsligt. Det kan vara fråga om misshandel, ofredande, uppvigling, otillbörligt verkande vid röstning och kanske också andra brott enligt brottsbalken.

– Att utge sig för att vara moderat är sannolikt inte brottsligt i sig men flygbladen skulle kunna utgöra varumärkesintrång eftersom de också säljer affischer med samma motiv på sin hemsida. Loggan och porträtten på Ulf Kristersson kan också vara skyddade så det kan vara fråga om upphovsrättsintrång.

Kan det röra sig om förtal?

– Det kan vara någon form av förtal om de utpekar en enskild person som klandervärd eller brottslig.

Nordisk ungdom själva säger att de inte säljer några föremål med Moderaternas logotyp utan skänker dessa gratis.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.