Flera organisationer känner igen bilden av att svenska apotek inte har typiska mediciner i lager. Men apoteken håller inte själva med om den bilden. Foto: SVT

Organisationernas larm: ”Kan sluta med koma eller stroke”

Uppdaterad
Publicerad

Flera organisationer känner igen bilden av att svenska apotek inte har typiska mediciner i lager. De menar att bristen på mediciner kan få stora konsekvenser. Men apoteken håller inte själva med om bilden att man inte lyckas leverera medicin till sin kunder.

Hjärt-Lungfonden och Astma- och allergiförbundet känner igen bilden av att apoteken inte har typiska mediciner i lager.

– Våra medlemmar berättar att deras mediciner inte finns när de ska hämtas ut, utan det ska beställas och man får komma tillbaka. För en del allvarligt sjuka är det svårt, säger Kristina Sparreljung, generalsekreterare för Hjärt-Lungfonden.

Flera av de mediciner som SVT Nyheter har undersökt används av många av deras medlemmar.

– Det här är allvarligt för stora patientgrupper. Om man är hjärt-, kärl- eller lungsjuk så har du behov av din medicin varje dag, ibland till och med på speciella tider. Då kan det sluta med koma eller stroke om man inte får tillgång till sitt läkemedel, säger Kristina Sparreljung.

Äldre drabbas värst

Astma- och allergiförbundets generalsekreterare Kristina Ljungros tycker också att den låga lagerhållningen på apoteken är ett problem. Hon säger att det kan leda till en försämrad sjukdomsbild.

– Det kan vara väldigt allvarligt eftersom att folk kan få en förändring av sin astma, vilket kan leda till kronisk astma. Många av våra medlemmar är också äldre och de drabbas särskilt hårt. De kan inte springa runt till olika apotek och vet inte hur man beställer på nätet, säger Kristina Ljungros.

”Man kan ha otur”

Sveriges apoteksförening företräder de flesta apoteken i Sverige och säger att man nästan alltid har det som kunderna efterfrågar i lager.

– Generellt sett ser vi att 96 procent av kunderna får sina läkemedel direkt. Sedan kan man ha otur, att det har hänt något eller att det är en beställningsvara, säger Johan Wallér, vd för Sveriges apoteksförening.

Men kan inte apoteken ha alla läkemedel på lager?

– Det är närmast omöjligt. Då riskerar apoteken att medicinen ligger och blir gammal. Har man mindre vanliga läkemedel så måste man skapar en relation till sitt apotek så att de vet vad de behöver ha i lager för just den kunden, säger han.

Så gjorde vi undersökningen

Bakgrund

Vi har undersökt hur lagerhållningen ser ut på våra apotek i Sverige gällande tolv läkemedel. Det vi ville granska var om det är svårt att få tag på läkemedel för några av vår vanligaste folksjukdomar. Idén väcktes efter att flera privatpersoner kontaktat SVT och berättat om svårigheterna att få alla sina mediciner när de går till apoteket.

Urval

SVT Nyheter har, tillsammans med en farmaceut, tagit fram en lista på läkemedel som svenska folket till stor utsträckning får på recept.

Vi har valt fyra vanliga läkemedel som skrivs ut vid tre folksjukdomar;

  • Diabetes 1 och 2: Actrapid och Humulin, Metformin och Mindiab
  • Astma/KOL/allergi: Bricanyl, Epipen, Formatris och Symbicort
  • Hjärt/kärl-sjukdomar: Enalapril krka, Metoprolol, Renitec, Xarelto

Det finns över 1500 receptbelagda läkemedel, så urvalet är inte representativt för lagerhållningen på Sveriges apotek, utan är snarare ett stickprov.

Tillvägagångssätt

Utifrån webbsidan www.fass.se och tjänsten ”lagerstatus” har vi sökt på de utvalda läkemedlen och noterat varje apotek och dess lagerstatus på respektive läkemedel. För att få en så representativ bild som möjligt av lagerstatusen på dessa tolv läkemedel har vi sökt på läkemedlen vid fyra olika tillfällen mellan juni och oktober.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.