Renoveringsdrömmar slutar med skador

Uppdaterad
Publicerad

Över 20.000 hemmafixare sjabblade förra året till det så allvarligt att de tvingades uppsöka akuten.

-De flesta som skadade sig vid gör-det-själv-arbete hemma gjorde det i samband med reparation eller underhåll, säger Socialstyrelsens utredare Ellen Lundqvist.

Den näst vanligaste typen av olycksfall sorterar under kategorin specificerat gör-det-själv-arbete. Där ingår bland annat vedklyvning och nedsågning av buskar och träd. Det kan handla om att man slinter med sin såg, yxa eller slipmaskin.

-Att man faller från en stege är också ett typexempel, säger Ellen Lundqvist.

Fingrarna var den kroppsdel som skadades oftast, visar uppgifterna som finns i Socialstyrelsens rapport Skadehändelser som föranlett läkarbesök vid akutmottagning.

Någon ökning mot tidigare år kan Ellen Lundqvist inte finna.

-Om man tittar fem år tillbaka i tiden så såg det ganska lika ut, säger hon.

Socialstyrelsens uppgifter berör inte vårdcentraler. Och förmodligen finns ett stort mörkertal.

-Det finns säkert människor som skadar sig men anser att de inte behöver någon vård, eller går till vårdcentralen i stället för akutmottagningen, säger Ellen Lundqvist.

2007 presenterade försäkringsbolaget If en undersökning som uppgav att närmare 40.000 hemmafixare skadar sig varje år.

Fakta: Skador bland hemmafixare

20.400 personer sökte förra året vård vid en akutmottagning efter att ha utfört gör-det-själv-arbete i hemmet.

Män skadade sig betydligt oftare än kvinnor. Av de 20.400 skadade personerna var 17.700 män.

Antalet skador bland hemmafixare kan jämföras med exempelvis antalet idrottsskador, som var 100.000, och antalet skador vid transportolyckor, som var 99.000 under 2008.

Källa: Socialstyrelsen

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.