Risk för virus i usb-minnen

Uppdaterad
Publicerad

Omkring 50 stycken usb-minnen, smittade med så kallade trojaner, har upptäckts.

Viruset ska ha planterats i minnena för att kunna stjäla olika inlogg- ningsuppgifter. Minnena tillverkas i Taiwan.

Enligt Christian Ekstrand, produkt- ansvarig på Teknikmagasinet, ska de som fått viruset i sina datorer haft ouppdaterade virusskydd.

Två kunder har hittills hört av sig om problemet och Christian Ekstrand tror att 10-12 stycken kan ha sålts.

Trojanen i usb-minnena hade skapats för att stjäla inloggningsuppgifter till onlinespel. Sedan skulle informationen skickas vidare till personen som tillverkat trojanen.

Enligt Per Hellqvist, säkerhetsexpert på företaget Symantec, ska man trycka ned shift-tangenten innan man stoppar in usb-minnet i datorn.

-Då stänger man tillfälligt av autorun, alltså det som gör att usb-minnet körs automatiskt. Sen söker man av det med ett antivirusprogram.

Virusfakta

• Datavirus är små datorprogram som sprider sig via till exempel e-post. De lägger en kopia av sig själva inuti andra program. När dessa öppnas körs även viruset, som då utför den skada det var konstruerat för att göra. Virus är just skapta för att förstöra och krascha datorer.

• Trojaner är även de datorprogram, men deras funktion är oftast att ta sig in i datorer och hämta information. Det kan röra sig om kredit- eller inloggningsuppgifter, som trojanen sedan skickar vidare. Trojaner kan finnas i e-postlänkar, fildelningsprogram eller usb-minnen.

• Ett usb-minne är litet och kompakt, ungefär lika stort som ett tuggummipaket. Det fungerar som en bärbar hårddisk och kan förvara stora mängder information. (TT)

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.