Det säger forskningsledaren professor Olof Nyrén. -Om 10.000 snusare som inte röker följs i tio år kommer åtta att få bukspottkörtelcancer mot fyra bland dem som inte använder nikotin.
Samtidigt kommer en rapport från Australien som visar att folkhälsan skulle bli betydligt bättre om alla rökare bytte till snus. Båda rapport- erna publiceras i den medicinska tidskriften The Lancet.
Byggnadsarbetare har granskats
Forskarna vid Karolinska institutet har tittat på 300.000 byggnadsarbetare som besökte Bygghälsan mellan åren 1978 och 1990 och bland dessa hittat 38.000 män som har snusat, men inte rökt.
Studien visar också att snus inte ger lungcancer, däremot säger studien ingenting om huruvida snuset ger munhålecancer eller inte.
Vill inte skrämma
-Den här rapporten är inte till för att larma eller skrämma människor utan den konstaterar att det finns en liten statistisk säkerställd överrisk för bukspottkörtelcancer hos snusare, säger Olof Nyrén till Rapport.
Undersökningen visar även att rökning är mycket farligare än snusning. Tusentals liv skulle kunna sparas om rökare började snusa istället, enligt forskarna.