Silja-färja fast i Ålands skärgård

Uppdaterad
Publicerad

Kryssningsfartyget Silja Europa fick tekniska problem på söndagseftermiddagen och har sedan dess legat stilla i Ålands skärgård.

Först vid sextiden på måndagsmorgonen väntas en båt anlända för att bogsera fartyget till Åbo. De 1.373 passagerarna och 286 besättningsmedlemmarna kommer att få vänta till sent på måndagseftermiddagen innan de är framme.

Silja Europa lämnade Stockholm på söndagsmorgonen för att återvända till Åbo, varifrån hon avgick kvällen innan på en 23-timmars kryssning. Vid 16-tiden på söndagseftermiddagen fick fartyget problem med rodersystemet och blev liggande stilla i Ålands skärgård. Felet innebär dock ingen fara för säkerheten ombord.

Enligt Janis Pavuls, kommunikationschef på Tallink Silja, är troligtvis en överväldigande majoritet passagerarna finländska. För de svenskar som befinner sig ombord kan det dröja till tisdag morgon innan de kan återvända till Stockholm, med Silja Galaxy som trafikerar samma rutt.

-I den bästa av världar avgår Europa i morgon kväll på sin ordinarie tid, ett dygn för sent. Men jag tror det är lite för tidigt att spekulera i. Vi måste först se vad problemet exakt är och hur snabbt det går att lösa, säger Pavuls.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.