Tre ungdomar sökte efter ett krogbesök mitt i natten upp en 54-årig lärare i hans lägenhet i Hofors. Efter en besinningslös misshandel under minst en kvart lämnades läraren livlös på golvet. Hovrätten skärper nu domarna.
Den 20-årige man som dömts för mord får sitt fängelsestraff skärpt med ytterligare ett år. Hovrätten för nedre Norrland dömer honom till tio års fängelse.
Även mannens 21-åriga flickvän får påbackning på straffet för grov misshandel och vållande till annans död med ytterligare sex månader till tre år och sex månaders fängelse.
Tafsat på flickvännen
Ungdomarna hade festat rejält i flera dagar och besökte en kväll i början av april i år en pizzeria i Hofors. Där fanns även den 54-årige mannen.
När krogen stängde berättade den 21-åriga kvinnan för sin pojkvän att 54-åringen tafsat på henne. Då rann sinnet över för pojkvännen som tog med sina kamrater hem till läraren.
Hoppade på kroppen
54-åringen var helt chanslös när han liggande på golvet fick ta emot massor av slag och sparkar. 20-åringen hoppade flera gånger på den livlösa kroppen.
Även kvinnan deltog i misshandeln som ledde till att mannen dog.
En 20-årig kamrat som följt med de båda huvudåtalade till lägenheten får sitt straff för medhjälp till grov misshandel fastställt till åtta månaders fängelse.
TT