Starta reklamradio kan bli billigare

Uppdaterad
Publicerad

Det ska bli billigare och lättare att driva kommersiell radio i Sverige. Förslaget kommer att läggas fram i en statlig utredning i höst, skriver SR Ekot.

I dag betalar privata radiostationer särskilda avgifter varje år. I vissa fall upp till 3,7 miljoner kronor per år.

Utredningen kommer därför föreslå att kommersiell radio ska bli ”avsevärt billigare”. Tidigare har det funnits förslag att privata radiokanaler inte ska betala någon avgift alls. Detta avfärdas dock av utredningen.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.