Över 40 000 strömlösa – ”väldigt besvärlig situation”
Över 40 000 hushåll är utan ström hos de stora elbolagen under lördagen, främst i Jämtland och Västernorrland.
De intensiva vindarna har orsakat ett pärlband av strömavbrott, i de drabbade områdena, säger Ellevios presschef Jesper Liveröd.
På grund av den besvärliga situationen kommer en hel del kunder att vara utan ström ända fram till söndag förmiddag.
– Vår prioritet är såklart att få tillbaka strömmen till våra kunder så fort det bara går. Men vi kan samtidigt inte riskera liv och hälsa för den personal som är ute och röjer träd och lagar ledningar, säger han och fortsätter:
– Det finns uppenbara risker för att människor kan skadas om de är ute och arbetar. Det är mörkt, det blåser intensivt och dessutom är det väldigt blött ute i markerna.