Förslaget: Dubbla dagersättningen för värnpliktiga
Ersättningen för värnpliktiga kan höjas. Dessutom kan tidsgränsen för värnplikt höjas från 47 år till 70 år för tidigare officerare. Detta enligt en utredning om hur försvaret ska ha tillräckligt med personal i framtiden, som presenterades under måndagen.
– Det här innebär att du är disponibel. Det innebär inte direkt att du ianspråktas, säger utredaren Roland Ekenberg på presskonferensen.
Sverige ska rusta upp kraftigt de kommande åren, och riksdagens partier har enats om 300 miljarder kronor extra utöver ökade anslag i den årliga budgeten. För Försvarsmaktens del betyder det att man behöver värnpliktiga och anställda som kan utföra uppgiften. Under måndagen har utredningen om försvarets framtida personalförsörjning presenterats för regeringen. Bland annat föreslår utredningen att höja ersättningen för värnpliktiga från 146 till 288 kronor om dagen.
Höjd ålder för officerare
Ett annat förslag är en höjd värnpliktsålder för officerare. Idag är en före detta officerare värnpliktig tills man är 47 år. Den åldern föreslås höjas till 70 år. Det gäller för personer som tjänstgjort som yrkesofficer eller som reservofficer i minst ett år.
Värnplikt
Utredningen tar inte ställning till om förslagen också ska gälla retroaktivt, det avgör regeringen. Sammanlagt har man tittat på 14 frågeställningar för att öka tillgängligheten till militär och civil personal inom Försvarsmakten.
Förslag om slopad tidsgräns
SVT erfar även att utredningen kommer att föreslå att man tar bort den så kallade tioårsgränsen. Idag är personer som genomgått värnpliktsutbildning, eller lumpen, möjliga att kallas in tills de fyller 47 år. Om det gått mer än tio år sedan senaste repetitionsövningen har man dock skrivits ut ur krigsorganisationen. Tusentals personer har lämnat krigsorganisationen på det sättet sedan gränsen infördes.
Den tidsgränsen föreslås tas bort. Om det blir verklighet skulle de som inte tjänstgjort eller övat på tio år istället hamna i en personalreserv där man efter behov, och efter ny utbildning, kan återgå till Försvarsmaktens krigsorganisation.
Det är sedan tidigare beslutat att fler ska genomgå värnpliktsutbildning. Enligt det senaste försvarsbeslutet ska minst 10 000 värnpliktiga utbildas år 2030, därefter ska antalet stiga till 12 000 om året.
I juni i år ryckte de första värnpliktiga födda 2006 in. Enligt Pliktverket har man uppnått regeringens mål, då 8 251 personer är inskrivna för utbildningsstart 2025-2026. Samtidigt har 385 personer tackat ja till att påbörja Försvarshögskolans officersutbildning.
Så arbetar vi
SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.