I år har bolaget fått hälften av sina bussar underkända hos Bilprovningen. En del av bussarna används trots att felen inte åtgärdats.
Uppgifterna pubiceras av SR Uppland och programmet P4 Extra. Brister som inte åtgärdas genast är exempelvis oljeläckage, styrningsfel, skadade vindrutor eller icke fungerande belys- ning.
Däremot har bromsar som inte uppfyl- ler säkerhetskraven lagats.
900 bussar underkändes
Av de nästan 1.800 bussar som besiktigades mellan januari och augusti i år underkändes omkring hälften.
Lagen säger att samtliga fel som hittas av Bilprovningen måste lagas så fort som möjligt innan bussen får användas igen.
Enligt Kjell Hägglund, säkerhetschef på Swebus, rättar man till felen innan bussarna går ut i trafik.
SR Upplands och P4 Extras granskning visar dock något annat.
Låter fel vara kvar
Av tio uppringda Swebus-verkstäder i landet uppgav sju att man lagar vissa fel, som till exempel dåliga bromsar, men ibland låter andra brister vara eftersom det finns för få bussar.
Felen som inte rättas till kan vara oljeläckage, styrningsfel, skadade vindrutor eller belysning som inte fungerar.