Foto: TT

Swedish match får sälja mer snus i USA

Uppdaterad
Publicerad

Svenska tobaksbolaget Swedish Match har fått klartecken från den amerikanska mat- och läkemedelsmyndigheten att sälja mer snus i USA.

Det är åtta olika sorters snus i portionsförpackning som blivit godkända.

Snus har även tidigare gått att köpa i USA men nu har myndigheten konstaterat att snus inte har betydande skada på befolkningen.

Swedish Match har däremot inte fått svar på sin begäran att marknadsföra snus som ett mer hälsosamt alternativ. Företaget har sedan länge försökt visa för FDA att snus skulle vara mindre farligt än cigaretter.

FDA skriver på sin hemsida att produkterna nu godkänns för försäljning men att produkterna därmed inte kan marknadsföras som säkra eller med ett ”godkänt av FDA”.

”Dagens tillkännagivande av FDA behandlar inte vår ansökan om att erhålla en så kallade modifierad riskstatus för snusprodukter under varumärket General. Tillkännagivandet är istället ett godkännande för kommersialisering av nya produkter under en särskild och parallell process”, skriver Patrik Hildingsson, informationsdirektör för Swedish Match, i en skriftlig kommentar för TT och tillägger att företaget fortfarande väntar på besked från FDA angående ansökan om modifierad riskstatus, något som ursprungligen förväntades i september.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.