När Valun presenterades visade direktsändningen ett enormt jubel bland de närvarande på SD:s valvaka. Mindre muntert var det på de andra partiernas valvakor när SD:s siffror blev offentliga.
-Ett misslyckande för alla etablerade partier. Så beskriver Socialdemokraternas partisekreterare Ibrahim Baylan siffrorna i Valu.
Baylan är dock noga med att poängtera att Valun är en vallokalsundersökning och inte ett valresultat. Hans motsvarighet inom Moderaterna, Per Schlingmann, vill inte heller dra helt säkra slutsatser om SD:s roll inom svensk politik innan ett resultat är klart.
Men Schlingmann konstaterar ändå:
-Skulle detta stå sig har vi ett osäkert läge.
SD:s riksdagskandiat Mattias Karlsson fick frågan hur SD ska undvika att partiet slutar som Ny Demokrati, med kaos i riksdagen.
-Vi har 20 års erfarenhet, vi har en stabil ideologisk grund, vi har en stor gräsrotsrörelse. Vi är ett stabilt parti med mycket mer erfarenhet, vi är ett helt annat parti, sade Karlsson till SVT.