Läkare kan nu inte utesluta att små cancerknölar eller hjärtförändringar kan ha missats. Eller att mätningar av blodflödet från moderkaka till foster hos gravida kvinnor feltolkats.
Det är de hundratals små kristaller som sitter i den sk givaren på apparaten som har försvagats eller gått sönder, uppger SVT:s Rapport.
Mörkertalet stort
SVT: Hur många tror du att man missar på grund av kvalitén på apparaterna?
-Jag tror att det är ganska stort. Låt oss säga att det en 15-20 procents fel kanske man missar i funktionalitet, säger Mats Olsson, medicintekniker Karolinska univeritetssjukhuset.
Totalt har nu 1.000 givare till ultraljudsapparater kollats och resultatet visar att 10-15 procent är i så dåligt skick att de måste bytas ut direkt. På vissa mottagningar är det uppåt 20 procent.
I dag saknas varningssystem som säger ifrån när kvaliteten i apparaten försämras. Det görs heller inga regelbundna kontroller på apparaterna. Något som medicinteknikerna efterlyser.
-Vi rekommenderar att man testar minst en gång per år. Och en del fall kanske oftare, säger Mats Olsson.