Gå direkt till textinnehållet
Polisen Göran Svensson vid mobila poliskontoret i Galgamarken efter knivattacken.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Polisen Göran Svensson var på i Galgamarken för att svara på de boendes frågor, spela klippet för att få veta mer. Foto: Karin Karltun/SVT

Dagen efter knivattacken: Mobila poliskontoret på plats i Galgamarken

Uppdaterad
Publicerad

Dagen efter att en kvinna dödats i en knivattack i Galgamarken i Karlskrona så är det mobila poliskontoret på plats i bostadsområdet.

– Vi är här för att vara trygghetsskapande, säger polisen Göran Svensson.

Efter att ett grövre brott skett brukar polisen åka ut med sitt mobila poliskontor för att sätta upp en station på den drabbade platsen.

Tillsammans med en kollega möter Göran Svensson de boende i området från sitt kontor i husbilen.

– Vi är här för att kunna ta emot lite tips eller ge lite råd, säger Göran Svensson.

Kvinna död efter knivattack i Karlskrona

”Obehagligt”

Studenten Ivan Sivolov bor i närheten och gick förbi under polispådraget på torsdagen.

– Jag blev chockad eftersom jag just då inte hade någon aning om vad som hänt. Men det är lite obehagligt, jag har kompisar som bor precis i närheten, säger han.

Spela klippet för att höra mer.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Kvinna död efter knivattack i Karlskrona

Mer i ämnet