Kvinnor vill lära sig mer om privatekonomi: ”Stort spargap”
Män och kvinnor har samma vilja att spara lika mycket pengar – men glappet är stort mellan könen i hur mycket de faktiskt sparar.
– Vi ser att spargapet har minskat, men vi är inte där än. Så vi behöver jobba med det, säger privatrådgivare Tintin Dahl.
Intresset var stort när en av bankerna i Karlskrona arrangerade en informationskväll om sparande för kvinnor. Samtliga platser blev snabbt bokade och ett 60-tal kvinnor var med på evenemanget.
Föräldralediga Simone Olsson Wiss var en av deltagarna på plats. Hon menar att det känns extra viktigt att få spartips nu när hon tar ut föräldrapenning.
– Med första barnet delade vi jämnt. Nu är min man i ett lite annat läge så jag blir hemma längre den här gången. Jättemysigt och lyxigt, men det märks också i plånboken, säger hon.
Skiljer en miljon
Under kvällen höll privatrådgivaren Tintin Dahl från Handelsbanken ett föredrag om lönegapet mellan kvinnor och män. Under en 30-årsperiod kan glappet totalt leda till att en man kan spara en miljon kronor mer än en kvinna under samma period.
– Det syns även i pensionen ett gap på ungefär 7 000 kronor per månad mellan kvinnor och män. Det är ett jätteviktigt ämne att prata om.
Nedan ger Tintin Dahl tre tips på hur man kan spara mer – även om man är den som vabbar mest eller tar ut längre föräldraledighet.
Så arbetar vi
SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.