Gå direkt till textinnehållet
Branden härjar en villa i Backaryd. Släckningsarbetet väntas pågå till midnatt. Foto: Linslusfoto

Fullt utvecklad brand i villa i Backaryd

Uppdaterad
Publicerad

Räddningstjänsten är på plats i Backaryd för att övervaka den villa som började brinna under torsdagskvällen.

– Det är fortfarande glödbränder så vi bevakar fram till lunchtid så de inte flammar upp, meddelar räddningscentralens ledningsoperatör.

Larmet om branden kom till SOS klockan 16.50 på torsdagen och både räddningstjänst och ambulans larmades till platsen.

Enligt räddningstjänstens ledningsoperatör var branden fullt utvecklad när de kom fram. Ingen människa har kommit till skada och räddningstjänsten arbetar fortsatt med att förhindra spridning.

– Som vi har förstått det har huset stått obebott ett tag, säger ledningsoperatören.

Det är ännu oklart vad som kan ha startat branden, men polisen har i nuläget inga misstankar om brott.

Huset får brinna ner då det inte går att rädda och räddningstjänsten kommer att stanna på platsen till fredag vid lunchtid. Framkomligheten är begränsad på vägen mellan Möljeryd och Backaryds kyrka under räddningstjänstens arbete.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.