Gå direkt till textinnehållet
Tidigare kommunikationsdirektör Madeleine Flood har arbetat i Region Blekinge i tjugo år, nu köps hon ut av arbetsgivaren. Foto: SVT

Tidigare direktör i Region Blekinge utköpt – får 24 månadslöner

Uppdaterad
Publicerad

Region Blekinges förre kommunikationsdirektör Madeleine Flood har köpts ut, något BLT var först att rapportera.

Madeleine Flood var tidigare regionens kommunikationsdirektör och hon köps nu ut och blir arbetsbefriad med full lön i 24 månader – 77 140 kronor i månaden – sammanlagt 2 425 281 kronor inräknat sociala avgifter.

– Hon har inte fått något avgångsvederlag utan är arbetsbefriad under anställningstiden, säger regiondirektör Linda Hultén till tidningen.

SVT har tagit del av överenskommelsen och där framgår det att det är arbetsgivaren som tagit initiativet till att avsluta den förre kommunikationsdirektörens anställning.

Marcus Kindahl, kanslichef på Region Blekinge säger till SVT att de generellt inte uttalar sig när det gäller enskilda överenskommelser men berättar att överenskommelsen inte är ett politiskt beslut.

– Nej det är inte ett politiskt beslut. Det är viktigt att hålla isär våra olika uppdrag. Det politiken säger och gör behöver politiken svara för och vi svarar på de uppgifter vi har på tjänstepersonsidan, säger Marcus Kindahl.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.