Ambulans i kollision med personbil – extremt halt på platsen

Uppdaterad
Publicerad

En ambulans och en personbil ska ha krockat på tisdagsmorgonen på riksväg 50 i höjd med Persbo norr om Ludvika.

Ambulansen har en patient ombord och en ny ambulans har skickats till platsen, skriver polisen på sin hemsida. Polisen har även mottagit rapporter om att det är extremt halt och dålig sikt på på platsen.

Larmet om olyckan kom in till SOS Alarm vid 7:30-tiden. Enligt räddningstjänsten ska ambulansen ha kört in i ett vajerräcke. Räddningstjänst och ambulans har skickats till platsen.

– Det är inga personskador, bara materiella skador. Det är stökigt, det är sådan snörök från övrig trafik och det är väl det som ställer till det, säger brandförman Henrik Karlsson.

En person ska vara lastad med ambulans enligt SOS Alarm.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.