– Det är en trygghet. Jag vet att det finns i mobilen om det händer någonting när jag jobbar, säger Dania Omar, lokalvårdare på hotellet.
Även till för hotellgäster
Appen är kopplad till det vanliga brandlarmet. Om det går igång börjar appen vibrera, blinka och låta högljutt. Man får också information om var uppsamlingsplatsen är. Även hotellgäster kan använda funktionen.
– Appen har inte funnits så länge. Den är utvecklad i Norge, där väldigt många hotell är anslutna. Men här i Sverige är det bara tre hotell som är det, så det är väldigt nytt här, säger Anna Wiklund, hotellchef på Green Hotell i Tällberg.
Ett sätt att tillgänglighetsanpassa
I dag har vissa hotell sängvibratorer för döva och hörselskadade. När brandlarmet går så vibrerar kuddarna.
– Men det hjälper ju inte om man till exempel är inne på toaletten eller i konferenssalen. Så den här tjänsten är ett sätt för oss att tillgänglighetsanpassa oss, säger Anna Wiklund.
Så ser det ut i mobilen när larmet går igång – följ med till hotellet i klippet.