– Det känns jätteroligt med Melodifestivlen. Man kommer ju inte att ångra någonting annorlunda man har gjort, säger Erik Mårtensson.
Det här blir ett annorlunda avbrott i den vanliga Eclipse-vardagen.
– När de först ringde och frågade om vi ville vara med så var mitt svar: ”Det tror jag inte”.
Men nu debuterar ändå hårdrockbandet Eclipse i Melodifestivalen 2016. När de väl hade bestämt sig, så var det viktigt att de fick vara med med sin egna låt, och det är Erik Mårtensson som har skrivit låten och den har ett typiskt Eclipse-Sound.
Eclipse är ett hårt arbetande band, som startade i början av 2000-talet, och de har gett ut fem skivor.
Här kan du läsa mer om Eclipse.
Sommaren 2015 så flyttade Erik och familjen tillbaka till Sollerön, och just nu håller han på att bygga en studio hemma på gården.
– De som jag jobbar med är från hela världen och för dem är det lika långt till Sollerön som till Stockholm. Här finns lugnet för att koncentrera sig på det man ska i lugn och ro.
Men nu är det Melodifestivalen i Gävle som gäller.
– Jag kommer att ha en Sollerö-patch på armen, lite patriotisk måste man ju få vara, säger Erik Mårtensson.
Mer om Eclipse
Basisten i Eclipse heter Magnus Ulfsted och kommer från Västerås. Mer om honom här.