39-årige Håkan Svensson föddes med en CP-skada som gör att han får ofrivilliga spänningar i sin kropp och svårt med motorik. Trots detta praktiserar han som legitimerad sjukgymnast sen 2006. Han behandlar patienter både med och utan funktionshinder och att han själv är handikappad gör honom minst sagt ovanlig i sin yrkesövning.
– Jag tror inte att vi har bilden av en sjukgymnast som lätt vinglig och med stammande röst frågar hur patienter mår. Samtidigt som han med stela rörelser skriver försöker skriva ner det patienten säger. Den största fördelen är att man kan sätta sig in i patienternas situationer, jag vet ju hur det känns när kroppen inte lyder.
Ifrågasattes redan från start
Håkan vet även hur det känns att möta svårigheter och fördomar. Redan under utbildningen i Umeå ifrågasattes hans yrkesval.
– Att jag som CP-skadad skulle bli sjukgymnast, det verkar ju helt livsfarligt att jag skall behandla folks nackar och så. Men bara för att en sak ser annorlunda ut betyder ju inte att det är ett problem.
Som egenföretagare har Håkan en egen mottagning, men han gör också hembesök som på Smedkulla, ett gruppboende i Tierp för funktionshindrade. Där möter han Peter Enander som har flera handikapp, bland annat en CP-skada. Håkan tar då hjälp av sina egna kroppsliga begränsningar för att känna igen stelhet och muskelspänningar. Förutom sina patientmöten håller Håkan föreläsningar för handikapp- och assistansorganisationer och näringsliv han pratar om bemötande och hans budskap är att rätt inställning kan förändra allt.
– Det är inte det som sker i livet som är avgörande utan hur man ser på det som sker.