Håkan Edvardsson är falujournalisten som vid sidan av sitt vanliga jobb tränat upp sig för att göra det som annars bara proffsen klarar av.
Håkan Edvardsson körde alla 21 delsträckor som det verkliga Tour de France men eftersom han inte är proffs fick han inte delta i loppet utan han körde varje sträcka tre dagar innan proffsen. Och det var kämpigt, nio timmar i sadeln varje dag i tre veckor och redan tidigt i loppet fick han problem och var på väg att ge upp.
– Jag fick ont i ena hälsenan efter bara 4-5 dagar. Det gjorde rejält ont och jag trodde inte att jag skulle klara att cykla hela Touren! Men som tur var lyckades jag massera och smörja upp mig med liniment så att hälseneproblemet gav med sig.
-Var det så jobbigt som du trodde att cykla?
--Det var värre! Det var mycket, mycket värre, men det gick ju bra till slut! säger Håkan och ler.
Håkan Edvardsson hade god hjälp med träning och kost av sin gode vän Marcus Ljungqvist som tidigare varit cykelproffs.
– Håkan har gjort något fantastiskt, och det är helt och hållet hans egen prestation, säger Marcus. Men det var säkert bra för honom att jag kunde ge råd om den träning som han skulle göra vid sidan av ett heltidsjobb och att han dessutom har en familj – som han ville behålla! säger Marcus och ler. Det var säkert bra att få en del råd av någon som själv har kört loppet, säger det tidigare cykelproffset.
– Att gå i mål på Champs Elysée i Paris var jättehäftigt. Jag fick vara där väldigt tidigt för på dagen är det så mycket bilar att det inte går att ta sig fram på ett vettigt sätt. Så vi var där mellan klockan tre och fyra på morgonen och vi var nästan ensamma sånär som på några arbetande pojkar och flickor, säger Håkan skämtsamt! Men det var en jättehäftig känsla att köra upp mot triumfbågen på cykel och veta att nu var jag äntligen i mål. Verkligen häftigt!
Nu är Håkan tillbaka på jobbet och den blott 6,8 kilo tunga tävlingscykeln står och väntar på att säljas.
– Nej, nu är jag klar med det här! säger Håkan Edvardsson Jag gick ner 16 kilo genom träningen och nu handlar det för min del bara om att försöka hålla den vikten. Jag är nöjd med det här nu och tänker inte cykla Touren igen!