Här rustas Hedemoras vattenledningar – ska förhindra nya översvämningar
Hedemora är den kommun i Dalarna som hade flest och dyrast naturskador 2024. Och i takt med att extremväder blir vanligare satsar förnyas nu vattenledningar för att minska risken för översvämningar.
Hedemora har bland annat drabbats av skyfall som orsakat stora skador. Sommaren 2024 skadades ett 80-tal fastigheter och försäkringskostnaderna landade på omkring tio miljoner kronor.
Hedemora var den kommun i Dalarna som drabbades hårdast av naturskador under förra året, enligt en rapport från branschorganisationen Svensk Försäkring. Sammanlagt i länet betalades 43 miljoner kronor ut för naturorsakade skador, varav 17 miljoner kronor i Hedemora
Så förhindrar de nya översvämningar
För att förebygga att fler ska drabbas i framtiden har Hedemora Energi förnyat dagvatten-, spillvatten- och vattenledningar i ett utsatt bostadsområde – följ med dit i videoklippet!
Så arbetar vi
SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.