Falu kommuns kommundirektör Dan Nygren. Foto: SVT

Kommunens egen utredning: ”Inget brottsligt har skett”

Uppdaterad
Publicerad

Kommunens egen utredning riktar allvarlig kritik mot det som inträffat, men bedömer inte innehållet i brevet som brottsligt.

Några dagar efter att det hotfulla brevet som riktade sig till ett byggföretag blev känt i media, anlitade Falu kommun en extern, oberoende advokatbyrå för att utreda händelsen. Under fredagen blev utredningen av händelseförloppet klar.

Fick hjälp av advokatbyrå

Enligt utredningen har förvaltningschefen bett om råd hos en advokatbyrå som i sin tur hjälpt till att formulera ett brev som förvaltningschefen skrivit under. Brevet har sedan lagts fram för fastighetsutskottet som beslutat att det ska skickas till entreprenören. Utredningen visar att det i första hand är fastighetsutskottet som har det formella ansvaret för brevet.

Gävledala: Upphandlingshot

I ett pressmeddelande säger Falu kommuns kommundirektör Dan Nygren att en juridisk bedömning nu ska göras för att besluta om vilka åtgärder som kan komma att vidtas mot advokatbyrån som formulerat brevet.

”Det ska inte ske igen”

Utredningen vill inte att förvaltningschefen Olle Wiking, som skrivit under brevet, ska stå till svars för något som han fått i uppdrag av sina politiska uppdragsgivare att skicka.

”Det vi gör nu är att vi överväger vilka konsekvenser händelsen innebär och vilka åtgärder som ska vidtas för att det inte ska ske igen. Även om det som skett inte är brottsligt så visar det att det inte är ett lämpligt agerande och vi ska självklart se över våra interna rutiner”, säger Dan Nygren.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Gävledala: Upphandlingshot

Mer i ämnet