– Vi ställde våra årliga anspråk till regeringen och nu ser vi att det fått viss effekt i år. Man förstärker miljöbudgeten med ungefär 1,5 miljard på vårt område, säger Björn Risinger om regeringens nyligen presenterade budget.
– Det blir 800 miljoner mer för Klimatklivet, 500 miljoner mer för naturskydd och 155 miljoner för återställning av våtmarker. Vi bedömer att det behövs mer, men vi ska göra verkstad av det vi får, säger han.
Endast ett miljömål nås idag – det om om skyddande ozonskikt – resterande 15 mål lever man inte upp till. Tre mål är nära att uppnås men i fyra andra bedöms utvecklingen som negativ.
Regeringskansliet: ”Ökningar på 800 miljoner”
SVT Dalarna har sökt klimat- och miljöministern Romina Pourmokhtari för en kommentar. Istället får vi ett skriftligt svar från Regeringskansliet. Så här lyder svaret på frågan om vilka förändringar som görs i budgeten för att nå miljömålen:
”Regeringen gör i budgetpropositionen för 2024 ökningar på ca 800 miljoner kr jämfört med tidigare planerade anslag, för att värna den biologiska mångfalden och skydda värdefull natur både i skogen och till havs. Dessutom effektiviserar regeringen processerna för miljötillsyn och tillståndsprövningarna enligt miljöbalken.”