Nu rustas Tvikstarondellen i Hedemora upp – plåtryttare får makeover efter omröstning

Uppdaterad
Publicerad

I oktober förra året kunde Hedemoras kommuninvånare rösta på hur Tvikstarondellen ska se ut när den rustas upp. Flest röster kammade den skamfilade Hedemoraryttaren hem, den som redan stod i rondellen. Nu vilar han ut på ett måleri i Långshyttan för en välbehövlig makeover.

Arbetet med att rusta upp Tvikstarondellen är igång – den snåriga växtröran i mitten är borta och Hedemoraryttaren den äldre av Jerk Werkmäster är nedmonterad.

– Rondellen har varit väldigt oskött, den har sett bedrövlig ut, igenvuxen. Och det har inte funnits någon belysning i den heller så det har ju hänt att bilar har stått uppe i rondellen, säger Peter Sennblad, landskapsstrateg på Hedemora kommun.

Tidigare har det inte funnits något skötselavtal mellan kommunen och Trafikverket, en anledning till att rondellen förfallit i många år. Men nu har ett sådant upprättats – Trafikverket kommer ta sig an skötseln av ängsytan i rondellen medan kommunen tar skötseln av själva utsmyckningen.

”I sämre skick än vad vi först trodde”

Totalt är 2 miljoner avsatt för upprustningen, men utgångspunkten är att slutnotan ska hamnar under det. Den preliminära budgeten ligger runt 1,4 miljoner.  

– Nu kommer rustningen av Hedemoraryttaren bli dyrare, för det visade sig att den var i sämre skick än vad vi först trodde. Egentligen borde man göra en helt ny ryttare, för nu blir det mycket lappa och laga, men uppdraget vi fått är att den ska renoveras, säger Peter Sennblad, landskapsstrateg.

Första delen av upprustningen väntas vara färdig under nästa vecka. Då ska den gjutna mittplattan vara färdig och trafiken kan släppas på igen i rondellens innerfil. Själva Hedemoraryttaren, lampor och kortenplåtar kommer monteras dit senare.

I klippet: Cortenplåtar, ängsmark och en uppfräschad ryttare – så blir den nya rondellen.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.